Colonel Sean Sullivan – 142nd Air National Guard

Written by Greg Drew on . Posted in

When:
February 15, 2018 @ 6:00 pm – 9:00 pm
2018-02-15T18:00:00-08:00
2018-02-15T21:00:00-08:00
Where:
CAA Clubhouse
14323 Stenbock Way NE
Aurora, OR 97002
USA
Contact:
Clee Lloyd
‭(503) 550-5082

Colonel Sean Sullivan is the Commander of the 142d Operations Group, Portland Air National Guard Base, Oregon. As Commander, he leads over 375 personnel in the execution of the F-15 Aerospace Control Alert mission defending the Pacific Northwest, worldwide deployments supporting national objectives, and domestic operations as directed by the Governor.

Special thanks to Dr. Clee Lloyd for sponsoring Colonel Sullivan for this exciting event.

Colonel Sullivan graduated from Oregon State University with a Bachelor of Science degree in Computer Engineering and was commissioned through the Ari Force Reserve Officer Training Corps. He attended Joint Specialized Undergraduate Pilot Training at Laughlin AFB, TX and stayed there for his first flying assignment as a T-37 Instructor Pilot. He received his initial F-15 qualification at Tyndall AFB, FL and flew F-15s operationally at Elmendorf AFB, AK and Kadena AB, Japan. He transitioned to the Oregon Air National Guard in 2008 as a member of the 173d FW at Kingsley Field, OR and moved to the 142d FW in Portland in 2012. He is a Command Pilot with over 2,900 flight hours in the T-37B, T-38C and F-15 A/B/C/D. During his career, he has served as Chief of Academics, Chief of Scheduling, Flight Commander, Assistant Director of Operations, Instructor Pilot and Evaluator Pilot. Prior to assuming his current position, Colonel Sullivan served as the Squadron Director of Operations, Wing Inspector General, and Fighter Squadron Commander. EDUCATION 1997 – Bachelor of Science, Computer Engineering, Oregon State University, Corvallis, OR. 2002 – Squadron Officer School, Maxwell AFB, AL. 2010 – Air Command and Staff College (correspondence), Maxwell AFB, AL. 2015 – Air War College (correspondence), Maxwell AFB, AL. ASSIGNMENTS 1. October 1997 – March 1998, Assistant Admissions Officer, AFROTC Det 685, Corvallis, OR. 2. March 1998 – April 1999, Student, Specialized Undergraduate Pilot Training, Laughlin AFB, TX. 3. April 1999 – August 2002, Instructor Pilot, 84th Flying Training Squadron, Laughlin AFB, TX. 4. August 2002 – July 2003, Student, F-15 Basic Course, 2d Fighter Squadron, Tyndall AFB, FL. 5. July 2003 – August 2005, F-15 Mission Pilot, Chief of Scheduling, 12th Fighter Squadron, Elmendorf AFB, AK. 6. August 2005 – July 2008, F-15 Instructor Pilot, Examiner, Flight Commander and Assistant Director of Operations, 67th Fighter Squadron, Kadena AB, Japan. 7. July 2008 – July 2012, F-15 Instructor Pilot, Examiner, Chief of Scheduling, Assistant Director of Operations and Operations Support Officer, 173d Fighter Wing, Klamath Falls, OR. 8. July 2012 – November 2013, Operations Officer, 123d Fighter Squadron, 142d Fighter Wing, Portland, OR. 9. November 2013 – February 2015, Inspector General, 142d Fighter Wing, Portland, OR 10. February 2015 – September 2016, Commander, 123d Fighter Squadron, Portland, OR 11. September 2016 – present, Commander, 142d Operations Group, Portland, OR FLIGHT INFORMATION Rating: command pilot Flight hours: more than 2,900 Aircraft flown: T-37B, T-38C, F-15 A/B/C/D MAJOR AWARDS AND DECORATIONS Meritorious Service Medal (two oak leaf clusters) Air Force Commendation Medal (two oak leaf clusters) Air Force Achievement Medal Air Force Outstanding Unit Award (one oak leaf cluster) National Defense Service Medal Global War on Terrorism Service Medal Air Force Expeditionary Service Ribbon with Gold Border (one oak leaf cluster) AF Longevity Service (three oak leaf clusters) Small Arms Expert Marksmanship Ribbon AF Training Ribbon STATE AWARDS AND DECORATIONS Oregon National Guard Superior Unit Citation (two oak leaf clusters) OTHER ACHIEVEMENTS) 2015 – ORANG Officer of the year 2015 – 142d Fighter Wing Officer of the year 2010 – 173d Fighter Wing Instructor Pilot of the Year 2009 – 173d Operations Group Officer of the Year 2007 – 67th Fighter Squadron Instructor Pilot of the Year 2000 – 84th Flying Training Squadron Instructor Pilot of the Year EFFECTIVEDATES OF PROMOTION Second Lieutenant, 7 August 1997 First Lieutenant, 7 August 1999 Captain, 7 August 2001 Major, 1 May 2007 Lieutenant Colonel, 5 December 2011 Colonel, 13 Oct 2016 (Current as of 27 Jan 2017)